The browser is not supported
To display the website correctly, please use one of the following browsers.CautionPlease update your browser, if you proceed with this browser, your shopping experience might not be successful!
    Brand Navigation
    1. Informacije
    2. Održivost u Lidlu
    3. O kompaniji
    4. Karijera
    5. Nekretnine
    6. Portal za potrošače

    Želite na plivanje beba? – Od kada možete početi.

    Plivanje beba jača vezu između roditelja i deteta. U većini slučajeva mališanima je veoma zabavno i pozitivno utiče na njihove motoričke i kognitivne sposobnosti. U pravilu, sertifikovani akvapedagozi nude kurseve plivanja beba. Za neometano uživanje u kupanju, naravno, važno je pronaći pravo vreme za to. Ako razmišljate o prvom odlasku na plivanje beba i od kada najranije možete početi, možete se orijentisati prema nekim preporukama o uzrastu i fizičkom razvoju.

    Plivanje beba – najvažniji saveti i preporuke

    Šta znači plivanje beba?

    Pod plivanjem beba ili takođe plivanjem odojčadi podrazumevaju se posebni kursevi na kojima roditelji i dete zajedno igraju i kreću se u vodi. Od 1960-ih godina ovaj oblik hidroterapije postao je sve popularniji, jer podstiče motoričke sposobnosti mališana i pozitivno utiče na oporavak majke nakon porođaja. Kada se bebe drže na stomaku, mnoge čak mogu da prave pokrete veslanja. Međutim, pod plivanjem beba ne podrazumeva se obuka plivanja za odojčad.

    Ko nudi plivanje beba i koliko košta?

    U pravilu, odgovarajuće ponude možete pronaći na svakom većem bazenu. Većinom kurseve plivanja beba nude sertifikovani akvapedagozi. To ima veliku prednost jer na plivanju beba učite esencijalne hvatove pod stručnim vođstvom. Takođe, treneri plivanja i babice mogu nuditi plivanje beba. U pravilu, kursevi koštaju između 5 i 15 evra po satu ili se naplaćuju mesečnim kartama. Ponekad zdravstveno osiguranje refundira troškove plivanja beba.

    Prijaviti se za plivanje beba ili još čekati?

    Mnoge bebe vole vodu. Istraživači veruju da ih podseća na vreme provedeno u materici. A kao što znamo iz sopstvenog iskustva: voda deluje umirujuće i blagotvorno. Međutim, postoje i razlozi koji govore protiv plivanja beba. Na primer, vaša beba može biti osetljiva na hlor ili se prehladiti. Možete sebi olakšati odgovor na pitanje „Plivanje beba – da ili ne?“ tako što ćete odvagnuti prednosti i nedostatke prema sopstvenom osećaju.

    Plivanje beba – da ili ne?

    Prednosti

    • podstiče motoričke i kognitivne sposobnosti bebe
    • zabavlja bebu
    • jača vezu između majke i deteta
    • zbog uslova sličnih bestežinskom stanju, beba može na zabavan način isprobavati nove pokrete
    • rano iskustvo sa vodom povećava samopouzdanje prilikom kasnijeg učenja plivanja
    • podstiče oporavak majke nakon porođaja
    • omogućava roditeljima i detetu nove socijalne kontakte



    Nedostaci

    • Voda opterećena hlorom može izazvati alergije
    • Bebe gutaju vodu i pritom unose bakterije i klice koje mogu dovesti do, na primer, stomačnih infekcija, respiratornih bolesti ili upale srednjeg uha
    • Kritičari navode da se bebe na mnogim kursevima pretvaraju u pasivne „objekte“ kojima se ne dozvoljava da steknu mnogo aktivnog samostalnog iskustva u vodi

    Plivanje beba – od kada smemo?

    Kada tačno ti i tvoje malo blago treba da počnete sa plivanjem beba zavisi od različitih faktora. To uključuje, na primer, fizičku zrelost i da li vaša beba ima povećan rizik od alergija. Takođe, temperament igra važnu ulogu – svaka beba drugačije reaguje na toliko vode oko sebe.

    Preporučeni period: Između četvrtog i šestog meseca

    Da li vaša beba uživa u kupanju kod kuće? To je već dobra osnova za plivanje beba u velikom bazenu. Međutim, do četvrtog meseca trebalo bi da izbegavate uživanje u kupanju u javnim bazenima. Većina roditelja počinje sa kursevima između četvrtog i šestog meseca života svoje bebe. Tada beba već može do određene mere samostalno da reguliše telesnu temperaturu. Međutim, to je individualno za svako dete i naravno zavisi od toga da li je vaša beba rođena u terminu ili prevremeno. U slučaju sumnje, potražite savet od pedijatra ili babice koja brine o vama.

    Polako se navikavajte na temperaturnu razliku

    Postepeno navikavajte svoju bebu na hladniju temperaturu vode koja je uobičajena u većini bazena, tako što ćete vodu za kupanje kod kuće iz dana u dan činiti malo hladnijom.

    Fizički razvoj kao dodatni faktor

    Bebe između četiri i šest meseci postaju sve aktivnije i uglavnom mogu da drže glavu gore kratko vreme dok leže na stomaku. To je važan preduslov da biste tokom plivanja beba mogli da primenjujete hvatove u kojima vaša beba leži na stomaku na vodi. U većini slučajeva, instruktori će vam preporučiti da naizmenično menjate položaj sa leđa na stomak i obrnuto, kako se vaša beba ne bi previše zamorila.

    Kada konsultovati pedijatra

    Hlor pod određenim okolnostima može podstaći alergije. Ukoliko vaša beba ima alergiju ili ako vi ili vaš partner imate alergije ili čak astmu, najbolje je da pitate svog pedijatra od kada preporučuje plivanje beba. Budući da plivanje beba može podstaći nastanak infekcija, posebno stomačnih infekcija, Stalna komisija za vakcinaciju (STIKO) preporučuje da se bebe vakcinišu protiv rotavirusa najkasnije 14 dana pre početka plivanja beba.

    Oprema za plivanje beba – kontrolna lista

    • Kupaće pelene odgovarajuće veličine
    • Peškir sa kapuljačom
    • eventualno igračke za vodu
    • Kašasta hrana / podoj / flašica nakon plivanja
    • Bade-mantil
    • Blaga losion za telo za suvu kožu nakon kupanja
    • Nakon dogovora sa trenerom: pomagala za plivanje za bebe