Sunce i vetar kao pomoćnici: Efikasno sušenje veša napolju
Veš koji nežno leprša na vetru i u ormaru miriše predivno sveže: Sušenje veša na otvorenom donosi veliko zadovoljstvo i moguće je skoro svuda. Ekološki najprihvatljivija varijanta sušenja možda zahteva malo više truda od korišćenja mašine za sušenje veša, ali zato nudi i mnoge prednosti. Kako se veš najbolje suši napolju i na šta treba obratiti pažnju prilikom izbora mesta – bilo da je to balkon, terasa ili bašta – objašnjava sledeći članak.
Sadržaj
Razlozi za sušenje veša na otvorenom
Ko suši veš napolju, može da iskoristi nekoliko prednosti:
- Sušenje na svežem vazduhu je besplatno.
- Ušteda energije je takođe dobra za životnu sredinu.
- Veš osušen napolju je mekan.
- Veš koji se suši napolju miriše posebno lepo i bez omekšivača.
- Za razliku od sušenja u stanu, vlažnost vazduha i rizik od pojave buđi se ne povećavaju.
Ukoliko nema vremenskog pritiska i može se izbeći korišćenje mašine za sušenje veša, sušenje veša na otvorenom se pokazuje kao sveukupno preporučljivo.
Gde se veš najbolje suši napolju?
Veš se može sušiti kako na balkonu i terasi, tako i u bašti. Prilikom izbora mesta, različiti faktori igraju presudnu ulogu: s jedne strane, naravno, potreban je dovoljan prostor za postavljanje sušila, žice za veš ili rotirajuće sušilice. S druge strane, mesto bi trebalo da ima dobru cirkulaciju vazduha, kako bi isparela voda mogla brzo da otiče. Vrlo mali, natkriveni balkon ili lođa stoga ponekad nisu pogodni. Prilikom sušenja veša u bašti, trebalo bi paziti da veš ne visi direktno ispod drveta kako bi se izbeglo prljanje. I naravno, blago osunčano mesto je bolje za sušenje od senovitog mesta. Međutim, previše jako, direktno sunčevo zračenje može dovesti do izbledenja obojenih tkanina.

Kako bi veš trebalo da se okači?
Da bi se veš mogao sušiti napolju, mora se nabaviti odgovarajuća oprema. Za manje balkone pogodni su kompaktni sušila za veš. Međutim, oni imaju nedostatak što se na njima može sušiti samo manja količina odeće. Veliki komadi veša poput čaršava ili zauzmu ceo sušilo ili vise po podu.
Na terasi obično ima malo više mesta, tako da se može postaviti veći sušilo za veš. U bašti je pogodno postaviti rotirajuću sušilicu za veš koja se čvrsto pričvršćuje za zemlju. One mogu istovremeno da prime i osuše velike količine veša. Ko želi, može da razvuče i običnu žicu za veš između dva drveta. Što je veće rastojanje između pojedinačnih komada odeće, to se brže suše.
Ne zaboravite pribor
Da bi veš sigurno visio i ne bi pao ili odleteo, trebalo bi ga pričvrstiti štipaljkama. Same štipaljke se čuvaju u praktičnoj korpici. A takođe bi trebalo da bude pri ruci i korpa za veš, kako bi se osušen veš lako uneo u kuću ili stan.
Koji vremenski uslovi su pogodni za sušenje na otvorenom?
Podrazumeva se da sušenje veša napolju po kiši nije dobra ideja. Ali osim toga, veš se može sušiti napolju tokom cele godine – čak i na minus stepenima zimi, to funkcioniše zahvaljujući sublimaciji. Temperatura je prilikom kačenja veša napolju manje važna. Idealni su suv vazduh i blagi vetar, kako bi vlaga iz veša dobro i brzo isparila. Pri prevelikoj vlažnosti vazduha, vazduh ne može tako dobro da primi vlagu iz veša. Veš ostaje duže vlažan. Vetar, s druge strane, bilo topao ili hladan, ubrzava isparavanje, tako da se vreme sušenja skraćuje.
Vremenski uslovi | Vreme sušenja |
---|---|
Sunce, blagi vetar, 15 do 20 °C | 4 do 8 sati |
Jako sunce, suv vazduh, 25 °C i više | 2 sata |
Bez sunca, manje od 15 °C | Do 3 dana |
Suv vazduh, ispod 0 °C | 1 do 2 dana |