Joga u svakodnevnom životu: Saveti za tvoju joga rutinu kod kuće
Želiš više ravnoteže, unutrašnjeg mira i energije u svakodnevnom životu? Onda je joga prava stvar za tebe. Ali kako uspeti da joga ne bude samo povremena aktivnost, već zaista postane stalan deo tvog života? Joga ekspertkinja Beti tačno zna šta je važno i daje ti vredne savete kako da integrišeš jogu u svoju svakodnevicu – jednostavno, realistično i bez pritiska.
Šta je zapravo joga?
Joga je više od samog istezanja i opuštanja. Originalno, joga potiče iz Indije i predstavlja filozofsko učenje koje se prenosi više od 5000 godina. Ona pokazuje put čiji je cilj da dovede telo, um i dušu u stanje sklada i harmonije. Prevedeno, reč „joga“ znači povezivanje ili sjedinjenje. Da bi se postiglo ovo stanje, uče se različite prakse. One uključuju položaje, takođe zvane asane, tehnike disanja i meditaciju – ali i preporuke kako postupati prema sebi i drugima.
Na Zapadu, u fokusu je pre svega fizička praksa joge. Stoga, ne bi trebalo da te odvrati ako (još uvek) ne možeš ništa da počneš sa duhovnom pozadinom. Umesto toga, u prvom planu bi trebalo da budu mnogobrojni pozitivni efekti koje ima kombinacija pokreta i disanja.
Zašto je joga u svakodnevnom životu toliko vredna: Efekti joge
Joga je sveobuhvatni paket za tvoje telo“, objašnjava Beti, koja i sama skoro svakog dana vežba na svojoj prostirci za jogu. „Izvlači te iz glave i uvodi u telo. I – veoma važno – to nije takmičarski sport. Ne postoji ispravno ili pogrešno.“ Umesto toga, za učiteljicu joge i majku važno je pre svega jedno: nežnost i svesnost – i onaj veliki trenutak uvida kada čovek odjednom primeti koliko prokleto dobro čini ponovo osetiti sebe.

Pritom, kod joge pomaže veza između pokreta i disanja, koja ima holistički efekat na telo i um. Osim toga, joga praksa te uči mnogim stvarima koje ti koriste i u svakodnevnom životu. Čak i ako mnogi ljudi počinju sa jogom iz sasvim drugih razloga, mnogi pozitivni efekti na svakodnevicu brzo postaju vidljivi:
Joga jača i isteže telo: Joga pomaže u uspostavljanju dobre ravnoteže između snage i fleksibilnosti. Jačaš svoju muskulaturu bez da je skraćuješ – važno za prevenciju bolova i lošeg držanja.
Joga poboljšava pokretljivost: Redovnom joga praksom mobilizuju se zglobovi i otklanjaju napetosti. To ne samo da deluje protiv akutnih tegoba poput bolova u leđima, već ih i efikasno sprečava.
Joga pomaže u smanjenju stresa: Svesnim disanjem i pažnjom, joga osetno snižava nivo stresa. Hormoni stresa poput kortizola se redukuju, dok se tvoj nervni sistem smiruje – idealno za više opuštenosti u svakodnevnom životu.
Joga poboljšava kvalitet sna: Dobar san je direktno povezan sa tvojim nivoom stresa. Joga pomaže u razgradnji kortizola i tako podržava lučenje melatonina – hormona koji tvoj san čini dubokim i okrepljujućim.
Joga jača mentalnu snagu: Pored fizičke snage, joga podstiče i fokus, unutrašnji mir i pozitivan način razmišljanja. Mnogi izveštavaju već nakon kratkog vremena o većoj jasnoći, samopouzdanju i emocionalnoj ravnoteži.
Posebno u često užurbanoj svakodnevici, redovna joga praksa ti poklanja dragocene trenutke pažnje i brige o sebi.
5 jednostavnih saveta kako da integrišeš jogu u svoju svakodnevicu
Vreme za jogu bi uvek trebalo da pronađeš – posebno onda kada misliš da ga nemaš. Kao majka, Beti zna koliko to ponekad može biti teško, stoga ima 5 vrednih saveta za tebe kako da uspeš.
1. Počni malo: 5 minuta je dovoljno
Mnogi veruju da joga mora da traje ceo sat. Ali to nije tačno“, naglašava joga ekspertkinja. Već 5–10 minuta svesnog pokreta ili vežbi disanja mogu napraviti razliku. Kratke sesije snižavaju prepreku za početak i pomažu ti da izgradiš rutinu. Betin savet: Počni sa malom jutarnjom rutinom ili opuštajućom večernjom joga sesijom.
2. Zakaži redovan termin za jogu
Ono što je u kalendaru, verovatnije će se i ostvariti. Odredi fiksna vremena za jogu – na primer ujutru nakon buđenja, za vreme pauze za ručak ili uveče pre spavanja. Tako će joga postati nešto samo po sebi razumljivo, slično pranju zuba.
3. Napravi svoj prostor za jogu
Ne treba ti veliki joga studio – dovoljan je mali kutak kod kuće. Prostirka za jogu, nekoliko jastuka i možda sveća ili inspirativna slika stvoriće prijatnu atmosferu koja te motiviše da redovno vežbaš.
4. Prilagodi jogu svojoj svakodnevici
Joga ne mora biti savršena. Možeš fleksibilno da kreiraš svoju praksu. Zato Beti preporučuje: „Kratak pozdrav suncu ujutru, nekoliko vežbi istezanja za radnim stolom ili meditacija u prevozu. Joga se prilagođava tvom životu, a ne obrnuto.
5. Ostani istrajan – sa radošću, ne sa pritiskom
Ponekad ide sjajno, ponekad ne. Važno je: budi nežan prema sebi. Svaki dan na prostirci – bez obzira koliko kratak ili intenzivan bio – se računa. „Bićeš iznenađen koliko će se promeniti i tvoja svakodnevica kada počneš redovno da se krećeš sa pažnjom“, zna učiteljica joge. „Hodaćeš uspravnije, disati dublje, reagovati smirenije, bolje spavati – a možda ćeš primetiti i da ti se raspoloženje popravlja: kada telo postane gipko, postaće i život.

Male joga rutine za svaki dan
Da bismo ti pomogli da integrišeš joga rutinu u svoju svakodnevicu, imamo još više ideja za tebe. Jer bez obzira koliko malo vremena imaš ili koliko mala rutina bila, joga ti olakšava svakodnevicu – i ne odvija se uvek (samo) na tvojoj prostirci za jogu.
Evo nekoliko ideja za mini joga sesije:
Ujutru:
• 5 minuta pozdrava suncu
• 5 minuta svesnog disanja
• 10 minuta šetnje bez ometanja
U podne / Tokom dana:
• Vežbe istezanja za vrat i ramena za radnim stolom
• Duboko udahni i primeti šta vidiš, osećaš ukusom, čuješ, mirišeš i dodiruješ
• Ustani i istegni se u svim pravcima
Uveče:
• 5 minuta drži noge podignute na zid
• Jin joga položaji, kao na primer ležeći na leđima spoji stopala u položaj leptira
• Meditacija disanja pre spavanja

Zaključak: Pronađi svoj tok u svakodnevnom životu
Joga ne mora biti komplikovana ili oduzimati puno vremena. Tako što svesno integrišeš male joga jedinice u svoju svakodnevicu, pronalaziš svoj sopstveni tok – korak po korak.
Budi strpljiv, uživaj u putovanju i pokloni sebi vreme za više pažnje i blagostanja. Jer joga nije cilj. Joga je tvoj put.
Česta pitanja o jogi u svakodnevnom životu
Već 2–3 kratke joga sesije nedeljno mogu imati primetne efekte na tvoje blagostanje. Važna je redovnost, a ne trajanje.
Već 5–10 minuta svesnog kretanja ili vežbi disanja svakodnevno je dovoljno da se iskuse pozitivni efekti joge.
Kratki pozdravi suncu, vežbe istezanja za vrat i leđa ili vežbe disanja (npr. duboko disanje stomakom) lako se mogu integrisati u svakodnevni život.
Neklizajuća prostirka za jogu je sasvim dovoljna. Opciono možeš koristiti jastuke ili blokove kako bi ti bilo udobnije.

Profil stručnjaka za jogu Beti
Ime: Beti Braht
Godine: 46 godina
Mesto stanovanja: Eberbah kod Hajdelberga
Porodica: Udata
Zanimanje: Ekspertkinja za personalni trening u oblasti joge, fitnesa i sportova izdržljivosti
Sportske kvalifikacije:
- Fitnes trener DFLV, trener IFAA, Aqua Fitness, Nordijsko hodanje
- Joga master, Hata, Jin joga učiteljica, Tajlandska joga
- Rehabilitacija za ortopediju DBS, DOSB prevencija držanja i kretanja / kardiovaskularnog sistema
Ono što karakteriše Beti: Beti je iskusna, pouzdana i uvek fokusirana na dobre rezultate.