Glodanje
Glodanje je svestrana metoda rada kojom se mogu stvarati različiti profili. Šta treba uzeti u obzir prilikom glodanja i koje su prednosti, otkriva ti ovaj vodič na posebno pregledan i za početnike prilagođen način.
Kako uz pomoć bušilice možeš raditi i bez glodalice i na šta moraš obratiti pažnju kod različitih radova glodanja, kao što je glodanje žleba, saznaćeš takođe u sledećim člancima. Tako je čak i početnicima zagarantovan profesionalni rezultat!
Dodata vrednost mlevenja
Prednosti glodanja - Glodanje znači skidanje materijala sa radnog komada u vidu strugotine. Time se stvara profiliranje za različite oblasti primene. Na primer, mogu se glodati šare i natpisi u osnovni materijal. Glavna oblast primene je, međutim, stvaranje spojeva materijala: ovo uključuje vođice, T-spojeve, falceve, rupe i još mnogo toga. Uz njihovu pomoć, pojedinačni delovi se mogu čvrsto povezati tako što se drugi radni komad umetne u odgovarajuće izglodano udubljenje. Ova veza se dodatno može zalepiti ili zašrafiti.
Postupci i funkcije
Metode glodanja se uglavnom primenjuju za izradu nameštaja. Sledeći pregled daje uvid u uobičajene postupke, funkcije i karakteristike uređaja.
Uobičajeni postupci glodanja
Postoje različiti postupci glodanja sa odgovarajućim specijalnim alatima. Najsvestranija glodalica je gornja glodalica (oberfreza). Ona se može vrlo fleksibilno i sa različitim dodacima voditi preko materijala kako bi se stvorila željena udubljenja.
Uređaj se takođe može montirati ispod ploče kako bi se dobio glodački sto. Tako se više ne mora voditi uređaj preko materijala, već se sam materijal pomera preko glodalice. Ovo je posebno korisno kod malih radnih komada. Ravnomerni žlebovi se takođe mogu izraditi električnom rendom u ravnim materijalima.
Gloda se pre svega drvo. Iako se mogu obrađivati i drugi materijali poput metala i plastike, za to su uglavnom potrebni specijalni uređaji poput CNC glodalice. Međutim, zbog visokih troškova nabavke i komplikovanog rukovanja, ovo rešenje se preporučuje samo malom broju kućnih majstora.
Za zidove postoje specijalne glodalice za žlebove u zidovima, kojima se, na primer, mogu glodati kanali za polaganje električnih kablova ili cevi za grejanje. Ovaj uređaj je vrlo koristan kod većih radova renoviranja i generalnih sanacija.

Zato je glodanje u suprotnom smeru bolje
Zato je glodanje u suprotnom smeru bolje. Prikaz smera kretanja na gornjoj glodalici izbliza, simbolizovan strelicom. Prilikom glodanja, po mogućstvu uvek treba raditi suprotno smeru kretanja uređaja. Ovaj smer je obično označen strelicom na uređaju. Može se glodati i u istom smeru, ali je radni komad tada znatno teže stabilizovati. U najgorem slučaju, materijal se čak može odbaciti. Pri tome postoji opasnost od povreda.
Koliko je važna brzina rezanja
Brzina rezanja se često navodi kao kriterijum za izbor glodalica i izračunava se iz brzine pomaka, broja obrtaja, prečnika glodala i broja Pi. Međutim, postaje važna samo kada se zahtevaju najkraća vremena obrade i visok učinak, kao na primer u industrijskoj masovnoj proizvodnji. Za to postoje složene tabele koje optimizuju produktivnost i habanje materijala pod velikim opterećenjem.
Za privatnu upotrebu, brzina rezanja je nevažna i nepotrebno komplikovana za izračunavanje. Brzina pomaka se može kontrolisati, ali je to teško izraziti brojkama. Tvrđi materijali se, na primer, mogu sporije glodati jer pružaju veći otpor. Izuzetak je plastika: nju treba glodati što je brže moguće, jer se u suprotnom materijal topi.

Pravi broj obrtaja prilikom glodanja
Za razliku od brzine pomaka, kod broja obrtaja je drugačije. Prilikom glodanja, za većinu vrsta drveta važi suprotno od sečenja: pun gas! Premali broj obrtaja rezultira jakim trenjem na materijalu i ne pouzdano uklanja materijal. Time se temperatura toliko povećava da može doći do ružnih tragova toplote i pougljenisanih reznih ivica. Stoga je u pravilu preporučljivo raditi sa prilično visokim, a ne niskim brojem obrtaja.
Za plastiku je obrnuto. Ovde se radi sa minimalno mogućim podešavanjem broja obrtaja i obraća se posebna pažnja na upotrebu posebno oštrog glodala. Ono ne bi trebalo da ima više od dve oštrice, kako bi bilo dovoljno mesta za odvođenje strugotine. Tako se efikasno sprečava slepljivanje zagrejane strugotine.
Savet
Savet Za metal i plastiku se takođe može koristiti rashladno-mazivo. Ono smanjuje razvoj toplote i poboljšava odvođenje strugotine. Osim toga, stvara se manje prašine jer se ona vezuje u sredstvu.
Zaključak
Glodanje je svestrana metoda obrade kojom se mogu kreirati profili u svim mogućim oblicima. Iako se mnogi materijali mogu obrađivati glodalicom, drvo je najpopularnije, jer:
- Metal zahteva skupu opremu poput CNC glodalice. Za kućnu upotrebu ova investicija je retko korisna.
- Materijali sa malom čvrstoćom se brzo cepaju i stoga su nepogodni.
- Plastika zahteva regulaciju broja obrtaja na korišćenoj glodalici. Osim toga, upotreba rashladnih sredstava može biti preporučljiva.
Za glodanje različitih vrsta drveta, posebno gornja glodalica nudi gotovo beskonačan broj mogućnosti primene i olakšava, na primer, izradu nameštaja, kao i bezbrojne radove oblikovanja. Prilikom polaganja kablova i cevi u okviru sanacionih radova na zidovima, isplati se glodalica za žlebove u zidovima.