The browser is not supported
To display the website correctly, please use one of the following browsers.CautionPlease update your browser, if you proceed with this browser, your shopping experience might not be successful!
    Brand Navigation
    1. Informacije
    2. Održivost u Lidlu
    3. O kompaniji
    4. Karijera
    5. Nekretnine
    6. Portal za potrošače

    Kako bebe uče da govore i kako možeš da podstičeš svoje blago kroz igru

    Tvoja beba još nije ni rođena, ali njen jezički razvoj je već počeo – naime, počinje još u materici. Od 22. nedelje trudnoće tvoja beba čuje prve tonove, sluša tvoj glas i percipira melodije. Nakon rođenja, do prvih reči poput „mama“ i „tata“ više nije daleko. Međutim, dok ne izgovori prve rečenice, moraćeš još neko vreme da se strpiš.


    Kada i koliko brzo bebe uče da govore zavisi od mnogih faktora. Možeš da podržiš svoje malo blago u jezičkom razvoju tako što ćeš ga podsticati kroz igru i tako stimulisati njegovo interesovanje za jezik. Ovde ćeš pronaći zanimljive i korisne savete za jezičko podsticanje tvoje bebe primereno uzrastu.

    Šta je potrebno tvojoj bebi da nauči da govori?

    Tvoja beba od rođenja poseduje sve što je potrebno za usvajanje jezika. To uključuje dijafragmu, usne, kognitivne sposobnosti, jezik, kao i, ne manje važno, sluh i glasne žice. Svi mišići i organi su tako postavljeni i razvijeni da je učenje govora za tvog mališana proces učenja koji se odvija u nekoliko razvojnih faza.

    Od kada beba uči da govori? Faze do prvog rođendana

    Prve četiri nedelje života

    Tvoje malo blago plače kada je gladno, umorno ili se oseća nelagodno. Dakle, već komunicira. Roditelji brzo otkriju šta trenutno muči njihovu bebu. U prvih četiri nedelje života tvoje malo sunce već prepoznaje tvoju umirujuću jezičku melodiju među drugim glasovima.


    Drugi mesec

    Sa oko šest nedelja tvoje blago počinje da ispušta prve glasove, koji se manifestuju kao gučanje i groktanje. To se naziva i prva faza brbljanja. Mnoge bebe sada pokazuju i prvi svesni osmeh.


    Treći mesec

    U ovom uzrastu počinju prvi grleni glasovi. Jezik klizi u zadnji deo usne duplje i nesvesno gučanje prelazi u grgutanje sa nekim glasovima R.


    Četvrti i peti mesec

    Tvoje malo blago sve bolje kontroliše svoj glas. To je jedna od prvih velikih prekretnica u učenju govora tvoje bebe, jer sada svesno koristi svoj glas. Počinje rani dečji monolog, tvoje blago se smeje i raduje, i počinje da „ćaska“. Neka deca se sada uopšte ne mogu zaustaviti, dok su druga povučenija i samo povremeno ispuštaju po neki ton.


    Šesti mesec

    Oko šestog meseca počinje druga faza brbljanja, koja već prilično liči na razvijen govor. Tvoja beba sada niže prve slogove – to zvuči na primer ovako: „lalalalala“.


    Sedmi do deveti mesec

    Tvoje blago sada formira cele nizove slogova. U ovom periodu će od „mamamama“ jednog dana postati „mama“. U početku ova reč još nema značenje. Međutim, na osnovu tvojih radosnih reakcija, tvoja beba će vrlo brzo povezati ove glasove sa tobom. Ubrzo će sasvim svesno zvati „Mama“ da bi ti se obratila.


    Deveti mesec

    Jezički razvoj je sada u punom jeku i počinje takozvana post-brbljajuća faza. Iako tvoje malo blago svesno izgovara tek nekoliko reči, već može da poveže imena sa stotinama stvari, a svakodnevno ih je sve više. Sada je samo pitanje vremena kada će prve reči, a kasnije i prve rečenice, poteći iz tvog blaga.

    Važno:

    Svako dete je jedinstveno i jezički razvoj ne odvija se uvek po istom obrascu. Postoje takozvani „kasni govornici“. Ova deca upijaju reči kao sunđer, ali počinju da govore kasnije od drugih. Međutim, onda u roku od nekoliko nedelja do meseci sustignu svoje vršnjake. Tokom redovnih sistematskih pregleda prati se jezički razvoj tvog blaga. Ako si ipak zabrinuta da tvoje malo blago ne uči pravilno da govori, trebalo bi da se obratiš svom pedijatru.

    Kako možeš da podstičeš svoju bebu u učenju govora

    Čitanje, pevanje i pričanje – sve je to od velikog značaja za jezički razvoj tvog malog blaga. Važno je da metode prilagodiš potrebama i razvojnom nivou svoje bebe. Objašnjavaj joj i pokazuj svet, čak i ako znaš da tvoje blago još ne razume sve. Sporedni zvuci poput televizije ili radija uglavnom previše stimulišu decu. Stoga bi trebalo da ih svedeš na minimum u prisustvu svoje bebe.

    Igračke koje pomažu deci u učenju govora

    Knjige su idealne za podršku tvom malom blagu u usvajanju jezika – pod uslovom da ono pokazuje interesovanje za njih. Pri tome je važno da ne samo imenuješ ilustracije, već i da tačno objašnjavaš šta se dešava na slikama. Odlična podrška su i lutke za ruku – može poslužiti i omiljeni plišani meda – pomoću kojih možeš da pričaš priče ili pevaš pesme. Takođe, brojalice za prste zaokupljaju decu i pomažu u učenju govora.

    Rezime

    Prve reči njihovog malog mezimca za mnoge roditelje su nešto sasvim posebno i željno se iščekuju. Kada tvoja beba uči da govori, možeš je podsticati i podržavati na mnogo načina. Međutim, najvažnije je da od prvog trenutka puno razgovaraš sa svojim malim blagom, imenuješ sve svakodnevne stvari i uključuješ ga u sve. Jednog dana ćeš primetiti koliko tvoja beba već razume. Oko petog rođendana jezički razvoj je završen. Međutim, tvoj mali mezimac će nove reči i veze učiti celog života. Čovek se nikada ne prestaje učiti.