The browser is not supported
To display the website correctly, please use one of the following browsers.CautionPlease update your browser, if you proceed with this browser, your shopping experience might not be successful!
    Brand Navigation
    1. Informacije
    2. Održivost u Lidlu
    3. O kompaniji
    4. Karijera
    5. Nekretnine
    6. Portal za potrošače

    Punjenje i sadnja u podignutoj leji: Evo kako se to radi


    Podignuta leja ima mnoge prednosti: nudi prijatnu visinu za rad, može da pretvori balkone i terase u prave biljne rajeve i da omogući da bašta sa lošim zemljištem ipak procveta. Da bi podignuta leja dugo pričinjavala radost, mora se obratiti pažnja na različite stvari. Važni saveti o strukturi slojeva, pravilnoj sadnji i sve o izboru pravog cveća, začinskog bilja i vrsta povrća nalaze se ovde.


    Sadržaj:

    1. Kako izgleda struktura jedne podignute leje?
    2. Čime mogu da zasadim svoju podignutu leju?
    3. Pitanja i odgovori

    Zašto je pravilno punjenje i sadnja u podignutoj leji toliko važno?


    Podignute leje su popularne pre svega zbog visoke koncentracije hranljivih materija. Sa podignutom lejom, cveće, začinsko bilje i povrće mogu se uzgajati i na mestima gde prirodno zemljište ne dozvoljava uspešnu sadnju. Da bi važne hranljive materije bile dostupne, punjenje podignute leje je presudno. Tek kroz pravilne slojeve i prirodni proces truljenja, podignuta leja postaje prava riznica hranljivih materija.

    Kako izgleda struktura jedne podignute leje?

    Za plodnu podignutu leju potrebno je više od obične zemlje u drvenom sanduku. Različiti slojevi obezbeđuju hranljive materije i toplotu. Dobro strukturirana podignuta leja može doneti obilne žetve i prelepe cvetove do pet godina.

    Slojevi podignute leje

    U zavisnosti od željenih kultura, podignuta leja se sastoji od tri do pet slojeva. Za začinsko bilje i cveće dovoljna su tri sloja; za povrće se preporučuje pet slojeva. Svaki sloj ima drugu funkciju. Visina slojeva zavisi od ukupne visine podignute leje. Međutim, ne bi trebalo da budu previše tanki, jer u suprotnom gustina hranljivih materija neće dugo trajati.

    Struktura podignute leje sa pet slojeva


    Grubo sečeno drveće

    Provetravanje, sprečavanje zadržavanja vode

    Visina sloja: 25 do 30 cm


    Sitno sečeno drveće ili travni busen

    Funkcija barijere, sprečavanje propadanja gornjih slojeva

    Visina sloja: 15 do 20 cm


    Grubi kompost ili alternative

    Toplota, hranljive materije kroz truljenje

    Visina sloja: 20 cm


    Zreli kompost

    Direktno snabdevanje hranljivim materijama

    Visina sloja: 10 cm


    Zemlja

    Sloj za sadnju

    Visina sloja: preostala visina, najmanje 20 cm


    Posebno su slojevi od komposta ili alternative poput konjskog ili kravljeg đubriva presudni za uspeh podignute leje. Nikako ovaj sloj ne bi trebalo zameniti zemljom ili sličnim materijalom. Ko želi da sadi samo cveće, može svoju podignutu leju napuniti i kompletno cvetnom zemljom – u ovom slučaju kompostni i barijerni sloj nisu potrebni.


    Uputstvo: Kako napuniti podignutu leju?

    Korak 2: Nasipanje sloja drvenog jezgra


    Preko mreže za zaštitu od voluharica nasipaš prvi sloj – takozvani sloj drvenog jezgra. On može da se sastoji od malih grana, ostataka žbunja i drugog drvenastog i živog materijala od orezivanja. Ovaj sloj ne sme biti zbijen ili čvrst, jer njegova rastresita struktura ima nekoliko prednosti: ostavlja prostor za korisne organizme u zemljištu, obezbeđuje oticanje vlage i omogućava dobru ventilaciju visoke leje.

    Korak 3: Nasipanje međusloja


    Drugi sloj odvaja sloj drvenog jezgra od početnog hranljivog tla. Za to su pogodne iseckane grane, sitno isečeni ostaci žbunja ili usitnjeni ostaci višegodišnjih biljaka. Alternativno, možeš da upotrebiš i obrnutu busen trave. Ovaj međusloj osigurava da gornji slojevi ne propadaju nadole.

    Korak 4: Nasipanje komposta


    Sledeće nasipaš kompost. Ovde je bitna prava mešavina. U idealnom slučaju imaš na raspolaganju i zreo kompost ili stajnjak, kao i grublji, malo ""svežiji"" kompost. Tako osiguravaš da se tokom dužeg vremenskog perioda uvek oslobađa dovoljno hranljivih materija u zemljište. Kompost ili materijal pogodan za kompostiranje možeš ili sam da napraviš kod kuće od baštenskog otpada pomoću kompostera, ili da ga kupiš u specijalizovanoj prodavnici.

    Korak 5: Nasipanje zemlje


    Poslednji sloj se sastoji od kvalitetne zemlje. Zemlju možeš ili uzeti iz sopstvene bašte ili je nabaviti u specijalizovanoj prodavnici. Sloj zemlje ne bi trebalo da bude pretanak, jer u njega na kraju sadiš svoje cveće, začinsko bilje i vrste povrća.

    Šta sve mogu da zasadim u visokoj leji?


    Zahvaljujući visokoj koncentraciji hranljivih materija, visoka leja je pogodna za mnoge različite vrste biljaka. U njoj mogu dobro da rastu kako cveće i začinsko bilje, tako i razne vrste povrća. Da li ćeš koristiti već uzgojene sadnice ili seme, stvar je ličnog izbora: seme nudi veći izbor, ali zahteva više truda. Gotove sadnice se brzo sade, ali su skuplje. Pored izbora pravih sorti, važnu ulogu igraju i vreme sadnje, kao i plodored.

    Na šta moram da obratim pažnju prilikom sadnje u prvoj i drugoj godini visoke leje?


    Iako je sadržaj hranljivih materija u visokoj leji veći nego u običnoj leji u nivou zemlje, zalihe hranljivih materija su i ovde ograničene. Da bi se izvukao maksimum iz visoke leje, u prvoj godini bi trebalo saditi takozvane velike potrošače (Starkzehrer). To su biljke kojima je potrebno posebno mnogo hranljivih materija. U drugoj i narednim godinama mogu se birati srednji potrošači (Mittelzehrer) i mali potrošači (Schwachzehrer), koji se dobro snalaze sa smanjenim sadržajem hranljivih materija u zemljištu.

    Sadnja visoke leje cvećem


    Ko želi da svoju visoku leju zasadi samo cvećem, teoretski može da preskoči slojevito nasipanje i celu leju napuni cvetnom zemljom. Ipak, i cveće ima koristi od hranljivog slojevitog tla.


    Sadnja visoke leje začinskim biljem


    Začinsko bilje nije posebno zahtevno u pogledu hranljivih materija. Zbog toga među njima nema velikih potrošača. Tako se srednji i mali potrošači od samog početka bez problema mogu smestiti u visoku leju i mešati sa povrćem.


    Sadnja visoke leje povrćem


    Prilikom sadnje povrća u visoku leju posebno treba obratiti pažnju na dobru mešovitu kulturu. Različite biljke imaju različite potrebe i tako se mogu međusobno dobro dopunjavati. U tabelama mešovitih kultura navedeno je koje se sorte posebno dobro slažu. Generalno važi: što je više biljaka međusobno srodno, to su manje pogodne za mešovitu kulturu.


    Kalendar visoke leje: Šta kada sadim?


    Posebno kod povrća je važno pravo vreme za sadnju, kako bi na kraju bila bogata žetva.


    • Mart: Rotkvice, rukola, lisnata salata, spanać, rotkva, peršun
    • April: Mladi luk, crni luk, praziluk
    • Maj: Već uzgojene mlade biljke poput tikvica, paprika i čilija
    • Jun/Jul: Brokoli, keleraba, šargarepa
    • Avgust: Radič, endivija
    • Septembar/Oktobar: Celer, peršun, rukola
    • Decembar: Endivija, blitva, spanać

    Uputstvo: Kako zasaditi visoku leju?


    Sadnja visoke leje je sasvim jednostavna, ako se pridržavate nekoliko osnovnih pravila. Najlakše je zasaditi je cvećem.

    Korak 1: Napravi pregled


    Napravi pregled cveća koje ti je na raspolaganju i napravi plan – samo u glavi ili stvarno na papiru. Razmisli gde želiš da posadiš koje cveće. Na primer, veliko cveće poput suncokreta najbolje je posaditi u sredinu leje, dok se malo cveće i viseće biljke dobro uklapaju na ivicu. Da bi tvoja visoka leja uvek sijala u punom sjaju, obrati pažnju da posađeno cveće cveta u isto vreme.

    Korak 2: Zasađivanje


    Kada odlučiš koja će biljka gde rasti, možeš početi sa zasađivanjem. Ako koristiš seme, rastresi zemlju malom grabljicom, pospi seme po površini i lagano ga pritisni. Nakon toga, zemlju moraš stalno održavati vlažnom. Precizna uputstva za setvu uvek ćeš naći na odgovarajućem pakovanju. Ako želiš da posadiš kupljene ili samostalno uzgojene sadnice, rukom ili malom lopaticom za cveće napravi male rupe u zemlji, stavi biljku unutra i pažljivo zatrpa rupu.

    Pitanja i odgovori

    Visoka leja može stajati kako na sunčanim mestima, tako i u senci. Preovlađujući svetlosni uslovi utiču na sadnju: ko posadi suncokrete u senovitom okruženju, neće se mnogo radovati svojoj visokoj leji. Izbor podloge, s druge strane, ne igra ulogu. Visoke leje su stoga idealno pogodne da se uspešno zasade i uglovi sa vlažnim mestima ili teškim glinovitim zemljištem.

    Da bi se visoka leja pripremila za zimu, prvo se moraju pobrati sve biljke koje nisu otporne na mraz. Zatim se sloj zemlje rastrese malom baštenskom motikom i prekrije senom. Krovna lepenka ili tamna folija na kraju prekrivaju leju. Ko ne želi da se odrekne baštovanstva zimi, može uz pomoć tunela od folije da pretvori visoku leju u svojevrsni plastenik. Ovde se tokom hladne sezone mogu uzgajati zimski otporne kulture poput praziluka, zimskog spanaća ili paštrnaka.

    Za čistu cvetnu visoku leju dovoljna je obična cvetna zemlja. Međutim, ako se planira uzgoj i berba povrća, može biti i malo više. Sopstvena bašta ovde može poslužiti kao izvor zemlje. Ko ne može ili ne želi da je koristi, u specijalizovanim prodavnicama ima veliki izbor vrsta zemlje. Klasična baštenska zemlja, koja je obogaćena organskim đubrivom, podjednako je dobra kao i specijalna zemlja za visoke leje, koju neki ponuđači imaju u svom asortimanu.